Strony

wtorek, 7 kwietnia 2015

Dama z ćmielowskiej porcelany




Dzień dobry! 

Jak się macie po Świętach?

Wszyscy ugoszczeni i zadowoleni z rodzinnych spotkań? 

Bo ja bardzo!

...

Do domu wróciłam z filigranową i kruchą istotką!

Stała od zawsze w domu rodzinnym mojego Męża, a teraz dzięki życzliwości jego Mamy- a mojej Teściowej, zamieszkała razem z nami. 

Patrzę wciąż na nią z zachwytem!

A ona głowę trzyma skromnie spuszczoną, nawet gdy obsypuję ją gradem fotografii...

Czas już chyba ją przedstawić!

Mili Państwo oto:


Dama z koszykiem/ Pasterka/ Grzybiarka.









     Porcelanowa figurka autorstwa Zbigniewy Śliwowskiej-Wawrzyniak (1931-2003), której powstanie datowane jest na 1957 r. została wyprodukowana w Fabryce Porcelany w Ćmielowie. 

     Jest to najstarsza fabryka porcelany w Polsce.

    Manufaktura została założona w 1790 r. przez zrzeszenie cechowe garncarzy ćmielowskich i opatowskich- jednak wyroby z tego czasu nie są znane. 

     W 1804 r. w fabryce rozpoczęto produkcję fajansu.
 
    Na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX w., między innymi w ćmielowskiej fabryce, realizowano nowatorskie w formie, dekoracji i technologii figurki.

     Część z tych projektów powstała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, inne zaprojektowano w fabryce w Ćmielowie i innych wytwórniach.

     Czwórka rzeźbiarzy wypracowała w Instytucie nowoczesny styl rzeźby, który całkowicie odmienił postrzeganie domowych bibelotów- byli to Henryk Jędrasiak, Lubomir Tomaszewski, Mieczysław Naruszewicz i Hanna Orthwein.

    Projektanci udowodnili, że porcelanowa figurka może być małym dziełem sztuki, a przy tym modnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza. 

    Produkowały je wszystkie największe wytwórnie porcelany w Polsce - w Wałbrzychu, Ćmielowie, Chodzieży, Jaworzynie Śląskiej, Bogucicach i Tułowicach. 

    Z produkcji porcelanowej rzeźby zasłynęła jednak przede wszystkim ćmielowska wytwórnia „Świt”. To tu udało się zachować oryginalne formy i modele, które dziś są wykorzystywane w produkcji przez AS Ćmielów.

    Barwne wyroby o abstrakcyjno-organicznych kształtach nazywane były pikasiakami, gdyż kojarzyły się z dziełami wielkiego Hiszpana. Szybko stały się hitem na rynku porcelanowym i błyskawicznie zrobiły międzynarodową karierę trafiając do kolekcji muzeów sztuki współczesnej na całym świecie.

    Obecnie w Ćmielowie istnieją dwie fabryki, jedna z nich-  Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" produkuje historyczne kolekcje porcelany użytkowej, które trafiają do monarchów i głów państw na całym świecie. 

    Druga to AS Ćmielów, która wznowiła produkcję starych i rozwija produkcję nowych wzorów porcelanowych figurek. Jeśli zajrzycie na stronę AS Ćmielów z pewnością zapragniecie odwiedzić fabrykę, która oferuje turystom wiele atrakcji i zamarzycie o którymś z tych małych dzieł sztuki.

    Znalazłam relację z takiej wizyty na blogu "Ruszaj w drogę".

   A w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego można obejrzeć stałą ekspozycję historycznych ćmielowskich figurek.



    Moim marzeniem, jako zodiakalnego byka, już od kilku lat jest figurka byka projektu Wincentego Potackiego z 1962 r.:


Duży wybór figurek znajdziecie na stronie Manufaktury Stylu.


Mam nadzieję, że dzisiejszy post zainspirował Was do poszukiwań skarbów we własnych domach!








Informacje źródłowe czerpałam ze stron będących linkami w tekście posta.