Strony

środa, 11 lutego 2015

Monsieur Haussmann i paryskie kamienice

   


    Zawsze z westchnieniem zachwytu przyglądam się paryskim zabytkowym wnętrzom i gdy po raz wtóry "obił się" o moje uszy termin "hausmannowska kamienica" postanowiłam zainteresować się Monsieur Haussmannem:).

     Oto czego się dowiedziałam:

     Georges Eugene Haussmann (1809-1891) był francuskim urbanistą, który stworzył i zrealizował plan urbanistycznej przebudowy Paryża, dzięki której przekształcił on miasto o średniowiecznym charakterze zabudowy w nowoczesną metropolię, którą znamy dziś.

     Było to nie lada wyzwanie, przebudowa była czasochłonna (rozpoczęła się w 1852 roku i trwała około pół wieku), kosztowna i zrealizowana na wielką skalę- przekształcono około 60% zabudowy miasta, wyburzono około 20 000 domów a ponad 40 000 zostało zmodernizowanych.

     Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie były przyczyny, przebieg i efekty tego przedsięwzięcia zajrzyjcie tutaj.

     My skupmy się przez chwilę na wyglądzie kamienic.

     Budowano je w stylu eklektycznym, ich wysokość nie mogła przekraczać 20m przy szerokości ulic również wynoszącej 20m.

     Budowane były z zastosowaniem zasad symetrii- budynki stawiano w jednej linii a wysokość kondygnacji w poszczególnych kamienicach także była jednakowa.

     Mimo, że Haussmann nie stworzył własnych elementów architektonicznych a jedynie czerpał z dawnych epok, to w literaturze francuskiej wykształciło się pojęcie stylu haussmannowskiego.

     Charakterystyczne dla niego było:

- elewacje z kamiennych bloków,
- linie proste, symetria  i geometria elewacji,
- gradacja ozdób- najbardziej efektowne zdobienia wykonywano na wysokości drugiego piętra (ramy okienne i balkony), potem im wyżej tym skromniej.
- dach ostatniego, szóstego piętra budowano pod kątem 45 stopni.A teraz zapraszam do środka!


Apartament projektu Marion Collard:
 

 


Apartament zaprojektowany przez Bertranda Benoit: