Strony

wtorek, 22 września 2015

PAGED # historia drewnianego krzesła
Dzień Dobry! :))     Jakoś nie mogłam ostatnio wybrać tematu spośród wielu pomysłów snujących się po mojej głowie...

     Czy pisać o sztuce i historii? (Kogo interesuje amerykański malarz i wnętrza amerykańskich domów z lat 30-50 XXw?- ręka do góry!)
     O nauce zwanej typografią? ( O którą można się w dodatku spierać i prowadzić naukowe dyskursy- jak w książce o designie, którą właśnie czytam, a w której nie ma nawet JEDNEGO obrazka!)
      A może pokazać żółte dodatki, które pojawiły się w moim mieszkaniu wraz z nadejściem jesieni? ( ale wszak- wieszak nie powieszony, obraz nie namalowany, a plakaty- nie wydrukowane!)
     Czy przelać wreszcie "na papier" grafikę, inspiracją dla której jest tajemnicze słowo "pikasiaki"??
 
No "zablokowałam" się skutecznie na pewien czas...     Wreszcie zdecydowałam, że dzisiejszy post będzie praktyczny- gdzie kupić krzesła?;
ciekawy- bo sięgający historii krzeseł Michaela Thoneta;  i w dodatku patriotyczny- bo krzesła produkowane są w Polsce i wiąże się z nimi nazwisko sławy polskiego wzornictwa- Mariana Sigmunda! A jak jeszcze napiszę, że te designerskie krzesła są wyjątkowe, oryginalne i w atrakcyjnych cenach (np. ceny "thonetów" zaczynają się już od 239zł!)??

   Na początek trochę historii, aby podsycić Waszą ciekawość zanim przejdę do prezentacji subiektywnie wybranych przeze mnie cudeniek z oferty krzeseł PAGED. 

***

W 1881 roku w Jasienicy powstaje niewielka fabryka, której właściciel- Józef Hoffman, jest udziałowcem austriackiego koncernu meblowego Mundus. Ten wiedeński stolarz do produkcji mebli, głównie krzeseł, wykorzystuje technologię opracowaną przez Michaela Thoneta. 
Historia fabryki w Jasienicy oraz firmy Thoneta zbiega się w 1923 roku, gdy akcje rodzinnej firmy Thoneta kupuje Mundus – dotychczasowy konkurent słynnego technologa, i od tego czasu także jasienickie meble sprzedawane są pod znakiem Thonet-Mundus. 
Po II wojnie światowej nacjonalizowana fabryka podporządkowywana różnym przedsiębiorstwom dosyć szybko wznawia produkcję- wreszcie po przejęciu zakładów drzewnych i meblowych w Buczkowicach, Jaworzu i Rajczy usamodzielnia się jako Bielskie Zakłady Przemysłu Drzewnego. Potem nazwa zostaje zmieniona na Fabrykę Mebli Giętych w Jasienicy. Po wojnie historia fabryki ściśle zaczyna się łączyć z PAGED-em- Państwową Agencją Drzewną, przedsiębiorstwem zajmującym się eksportem drewna, utworzonym jeszcze w 1931 roku przy Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych. 
W 1957 roku pracę w fabryce rozpoczyna architekt i projektant Marian Sigmund, założyciel przedwojennej Spółdzielni Artystycznej Ład. W Jasienicy jest odpowiedzialny za opracowywanie nowych modeli krzeseł i foteli na eksport. Powstaje kilkadziesiąt modeli według jego projektów, wśród nich krzesło oznaczone jako A-5870, wdrożone do produkcji w 1958 roku. Wykonane z giętego drzewa bukowego i profilowanej sklejki; przez połączenie dwóch kolorów i ścięte, pochylone nogi wyróżnia się na tle innych. Robi karierę między innymi w szkołach Wielkiej Brytanii. Dzisiaj wznowiono jego produkcję w wersji limitowanej pod nazwą SIG 1. 


W latach 90-tych fabryka zostaje sprywatyzowana- Grupa Kapitałowa Paged S.A. wykupuje kontrolny pakiet akcji spółki Fabryki Mebli z Jasienicy oraz przejmuje inne istniejące spółki segmentu meblowego. Opierając się na meblarskiej tradycji łączonej z nowoczesnym zarządzaniem, Paged nieustannie rozbudowuje ofertę i zwiększa swój międzynarodowy zasięg!

W ofercie PAGED znajdziecie zarówno krzesła retro jak i nowoczesne, klasyczne i modernistyczne, "thonety" i "windsory", z litego drewna, ze sklejki i tapicerowane (...)     Bumerango
         Shell

 

 
a-1880
       X- chair 3
 
    X- chair 4


  
Yesterday       Kioto
    UVU

     Fashion           Antilla       Terra
   Vito     Modern Swing  Wenus
  a-1840
 
Polonia

                 Antilla 
Como

      Linea

Ametyst
 DomoSpaModern fotelCiekawa jestem waszych typów- ja już mam swoich faworytów! ;))
 (informacje i zdjęcia pochodzą ze strony pagedmeble.pl)


Pozdrawiam słonecznie!