Strony

poniedziałek, 30 listopada 2015

Podłogi (PRAWIE) drewniane





Witajcie!



   Wybór komfortowej połogi- to od niego zawsze zaczyna się przygoda z urządzaniem naszego mieszkania/domu. Meble i dodatki możemy zmieniać co sezon, a podłoga zostaje z nami na lata i ma ogromny wpływ na charakter miejsca w którym mieszkamy, dlatego powinniśmy bardzo dobrze przemyśleć jej wybór. O ile częstym ograniczeniem bywa budżet, to nie powinna ograniczać nas w tym wyborze nasza wyobraźnia (choć i nadmiar pomysłów bywa kłopotliwy, prawda? ;P)


    I chociaż możliwe są ekstrawaganckie rozwiązania- takie jak beton i żywica, wybór rozgrywa się zazwyczaj pomiędzy dwoma opcjami- płytki czy drewno? Płytki zwyczajowo stosujemy w kuchni, łazience i holu. W salonie króluje drewno. Podłoga drewniana nie jest jednak tanią inwestycją i często rezygnujemy z niej wybierając panele imitujące drewno. A gdyby tak zastosować rozwiązanie, które łączy w sobie estetykę drewna i trwałość ceramiki?






     W marketach budowlanych widuję płytki ceramiczne imitujące drewno. Cena ich najczęściej jest bardzo przystępna, a mimo to nie zauważyłam, aby panował trend na tego typu podłogi w naszych mieszkaniach i domach.  Tłumaczyć to można tradycją- w krajach północnej i wschodniej Europy, gdzie zimy są ostre kładziono drewno, ze względu na jego "ciepło", natomiast na południu Europy, gdzie lato jest upalne stosowano kamień i płytki, które "chłodzą". Ale przecież od tego czasu wynaleziono już ogrzewanie podłogowe... O rodzaju podłogi decyduje też styl - do skandynawskiego pasują jasne, drewniane podłogi, do stylów rustykalnych- płytki i kamienie naturalne w kolorach ziemi... I właśnie w tym momencie jako alternatywa- wkraczają na scenę płytki o fakturze drewna!


 Zacznijmy od plusów i minusów takich podłóg.



Właściwie argument przeciw znalazłam tylko jeden:

1. To NIE jest drewno!



Zalet jest o wiele więcej:

1. Praktyczna.
2. Trwała.
3. Idealnie naśladuje rysunek drewna.
4. Może być tańsza niż wykonana z naturalnego drewna.
5. Stosując płytki zamiast drewna chronisz lasy!
6. Idealna pod ogrzewanie podłogowe.
7. Można ją stosować w pomieszczeniach, gdzie zastosowanie naturalnego drewna jest obarczone ryzykiem szybkiego zniszczenia: łazienka, kuchnia, hol wejściowy.
8. Płytki mają szeroką gamę gamę kolorystyczną- od bieli przez szarości, aż po wszystkie gatunki i odcienie drewna.
9. Pasują dzięki temu do wielu stylów- od nowoczesnego przez minimalistyczny, loftowy, klasyczny i pałacowy, aż po rustykalny.
10. Płytki, oprócz faktury drewna, mogą być dodatkowo dekorowane wzorami,  mogą mieć różnorodne kształty (znalazłam nawet bardzo modne heksagony) i kolory, mogą być układane we wzór jodełki, a nawet mogą udawać skomplikowane wzory "wersalskich" parkietów.
11. Tak jak i inne płytki ceramiczne mogą być także stosowane do dekoracji ścian.



     W internecie znalazłam mnóstwo pięknych zdjęć z zastosowaniem płytek o fakturze drewna- ale na zagranicznych stronach; na rodzimych blogach też cisza na ten temat... Tym bardziej jestem ciekawa, co myślicie o całej tej sprawie? Zdjęcia w galerii ułożyłam według pomieszczeń, a nie według kolorów czy stylistyki. Spacer rozpoczniemy więc od kuchni, przyjrzymy się uważnie salonom, sypialniom i łazienkom, by na koniec przysiąść na tarasie, z którego roztacza się przepiękny widok i gdzie zapytam Was o zdanie.




1




2




3




4




5




6




 7




 8




 9




 10




11




12




13




14




15




16




17




18




19




20




21




22





23




24




25




 26




 27




28




29


    I jak, przekonałam Was do takiego nietypowego rozwiązania? Nurtuje mnie też pytanie- czy styl skandynawski z taką podłogą nadal pozostanie skandynawskim? A może przemówił do Was argument możliwości ocalenia życia kilku drzew? Piszcie- bardzo ciekawa jestem Waszych opinii!


Pozdrawiam :)))



Marta.





źródła zdjęć:
1 uhousebilt.com
3 atwoodtile.com
2,6,13,24,29 home-designing.com    
4,7,8,9,10,11,14,17,18,26,27,28 trendir.com 
5,12,15,19,20 interiorzine.com