Strony

piątek, 5 czerwca 2015

AKARI znaczy "światło"




Wróciłam!

I przynoszę Wam światło.

;)))

Cofnijcie się teraz wspomnieniami do mniej lub bardziej odległej przeszłości:



     Pierwsze mieszkanie...



     Często "bezlik" pomysłów napotyka na swej drodze przeszkodę zwaną brakiem pieniędzy. Oświetlenie do naszego m wybieramy często na szarym końcu- marząc o designerskich lampach kupujemy papierowy klosz z Ikea z nadzieją, że to stan przejściowy. U mnie w sypialni ten stan trwa już 5 lat! ;)


    Papierowe lampy budzą skojarzenia z egzotyczną Japonią.

I słusznie!

    Akari po japońsku oznacza "światło". 


    Tak nazwał kolekcję swoich papierowych lamp Isamu Noguchi (1904-1988) artysta i designer, który będąc designerem nigdy nie przestał być artystą. Jego amerykańsko-japońskie pochodzenie sprawiło, że doskonale potrafił łączyć ducha wschodu z zachodnim designem. Matka Isamu była Amerykanką a ojciec Japończykiem, urodzony w Ameryce, dzieciństwo spędził w Japonii, aby w wieku kilkunastu lat powrócić do Stanów. Porzucił studia medyczne dla rzeźby, którą zgłębiał w Paryżu pod okiem Constantina Brancusi. Wielki wpływ wywarli na niego europejscy moderniści. Żył i tworzył na zmianę w Nowym Jorku i Japonii czerpiąc inspirację z obu kultur.

    Jeśli jesteście ciekawi dzieł Noguchiego zajrzyjcie tutaj.

    Zaprojektowany przez niego w 1947 roku  dla Hermana Millera Coffe Table zbudowany z dwóch kawałków orzechowego drewna i szklanego blatu o łagodnych organicznych kształtach, jest użytkową rzeźbą i ikoną designu rozpoznawaną na całym świecie. Niewielu stać na ten kultowy mebel, ale czy wiecie o tym, że kupując klosz z papieru kupujecie kopię dzieła sławnego rzeźbiarza?

    W 1951 roku podczas pobytu w japońskim miasteczku Gifu zobaczył on rybaków, którzy podczas nocnego połowu na rzece  Nagara używali papierowych latarń. W lampach Akari połączył tradycyjne wschodnie materiały z nowoczesnym zachodnim designem. Każda z lamp wykonywana jest ręcznie z papieru czerpanego, powstającego z kory morwy, naklejanego na bambusowy szkielet, który następnie jest usuwany. Lampy wbrew pozorom są bardzo trwałe, można je składać i sprzedawać w płaskich pudełkach. 

    Noguchi w ciągu trzydziestu lat zaprojektował ponad sto modeli papierowych lamp- kinkietów, żyrandoli, lamp stołowych i podłogowych o kształtach od organicznych po geometryczne. Pozostają one od 50 lat w ciągłej produkcji (Vitra).









(Czyż w grupie nie wyglądają jak przybysze z kosmosu, 
albo jak wyprane z koloru organiczne formy z obrazów Joana Miró?)



 Zapraszam do galerii wnętrz z papierowymi lampami w roli głównej:


(oraz Egg Chair Arne Jacobsena, Eames House Bird i Butterfly Stool Soriego Yanagi)






Akari 1AD  i LCW Chair Eamesów (zwane także Plywood Lounge Chair)






(Na pierwszym planie Womb Chair Eero Saarinena)





I księżyc w pełni nad jadalnianym stołem- Akari 120A



Dlaczego lampy Akari mają nieustająco tak wielu zwolenników?
 Bo budują we wnętrzu sensualny klimat- delikatny i kojący...

     Jak bardzo potrafią być zmysłowe możecie się przekonać oglądając zdjęcia 
modelki Judy Dent w otoczeniu lamp Akari autorstwa F.C Gundlach z 1962r.






Spójrzcie TERAZ na swoją papierową lampę.



Piękna, prawda?

 :)))