Strony

czwartek, 2 lipca 2015

Małpie figle!
"Małpy skaczą niedościgle,
małpy robią małpie figle..."


Jan Brzechwa wiedział doskonale czego można spodziewać się po małpach!
(na przykład ulatują w niebo na żółtym baloniku!)    Wiedział o tym też Kay Bojesen (1886-1958) wymyślając swoją drewnianą małpkę ku uciesze dzieci i... ich rodziców!


:)))


     Bojesen nie był designerem, był rzemieślnikiem- złotnikiem, który w latach 30tych XXw odkrył w sobie miłość do drewna i największą sławę przyniosły mu zabawki z niego tworzone. Pomimo użytego materiału drewniane zwierzątka wydają się być delikatne, a to dzięki zaokrąglonym kształtom jaki nadał im twórca. Pośród wszystkich jego zabawek najbardziej znana jest małpka o przesympatycznej mordce zaprojektowana w 1951 roku. Stała się ona ikoną duńskiego designu i przekazywana jest w rodzinach dzieciom z pokolenia na pokolenie.


     Małpka produkowana jest dla Rosendahl Design Group w fabryce Brdr.Krüger. Składa się z 32 elementów wykonanych z dwóch rodzajów drewna, ciemniejszego- teakowego i jaśniejszego- limby. Na poniższych zdjęciach możecie "podejrzeć" proces powstawania małpki:
Małpki produkowane są w trzech rozmiarach:
H -18cm,   H-28cm  i  H-60cm
źródło brdr-kruger.com    Dla "zainteresowanych"- a z pewnością jest ich wielu ;) podaję ciekawe linki, 
gdzie zapoznacie się z historią Kaya, małpki i wielu innych drewnianych zabawek, ale nie tylko- pamiętajmy, że Boyesen był utalentowanym złotnikiem!
     A grafika znajdująca się na początku posta- z małpką zawieszoną na żółtym baloniku,  którą zatytułowałam "Małpie figle", powstała na zamówienie Julki- córki Marty z Domku przy lesie, ale Wy również możecie ją pobrać za darmo z zakładki BRAND NEW POSTER.


 Dajcie znać jak podoba się Wam i Waszym dzieciom!Pozdrawiam!

:)))